State Golf Tournament Results - Spokane, North Idaho News & Weather KHQ.com

High School Golf

State Golf Tournament Results

Posted: Updated:

Kennewick, WA--

     On Wednesday May 26th, the final round of competition in the Washington State High School Golf Tournament took place across all classifications.  Here are the results from our local golfers courtesy of WIAA.com:

4A Boy's:

1 James Feutz Bellarmine Prep. HS 69 69 138
2 Sean McMullen Kentridge HS 72 69 141
2 Broc Johnson Todd Beamer HS 70 71 141
4 Jarrett Foote Woodinville HS 69 73 142
5 Peter Gullickson Lewis and Clark HS 75 70 145
5 Mark Strickland Kamiak HS 73 72 145
5 Tom Zavada Kentwood HS 72 73 145
8 Li Wang Eastlake HS 74 73 147
8 Kent Hagen Kentwood HS 72 75 147
10 Barrett McGinnis Jackson HS 74 74 148
10 Charlie Mroz Redmond HS 72 76 148
12 Dustin Hegge Auburn Riverside HS 79 70 149
12 Christian Alfaro Lewis and Clark HS 76 73 149
12 Max McKinley Shorewood HS 76 73 149
12 Andy Long Skyview HS 76 73 149
12 Nick Mandell Southridge HS 75 74 149
12 Robby McKee Lewis and Clark HS 74 75 149
18 Chris Tedesco Bellarmine Prep. HS 76 75 151
19 Judd Ford Oak Harbor HS 78 74 152
19 Kyle Lindor Woodinville HS 77 75 152
21 Michael Lacey South Kitsap HS 77 76 153
21 Greg Stock Stadium HS 77 76 153
21 John Pechan Bothell HS 76 77 153
21 Austin Westphal Southridge HS 75 78 153
25 Chris Babcock Shorewood HS 79 75 154
25 David Won Jackson HS 78 76 154
25 Jeffrey Marcum Richland HS 77 77 154
25 Garrett Howard Ferris HS 73 81 154
29 Riley Hayfield Kamiakin HS 77 78 155
30 Brad Buchberger Curtis HS 78 78 156
31 Connor Miele Jackson HS 79 78 157
31 Thomas Johnson Puyallup HS 75 82 157
33 Michael Almonte Bellarmine Prep. HS 78 81 159
33 Kevin Chien Newport HS 76 83 159
35 Erik Jarvey Thomas Jefferson HS 79 81 160
35 Brian Clarke Emerald Ridge HS 78 82 160
35 Nick Larson Gig Harbor HS 77 83 160
38 Kyle Cornett Jackson HS 79 82 161
38 Josh Vizcaino Evergreen HS 78 83 161
38 Drew Reinland Walla Walla HS 77 84 161
41 Vinnie Murphy Puyallup HS 78 84 162
41 Mario Alongi Skyview HS 78 84 162
43 Drew Nichols Roosevelt HS 79 85 164

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Lewis and Clark HS 88.00
Bellarmine Prep. HS 80.50
Kentwood HS 67.50
Woodinville HS 59.50
Jackson HS 56.50
Southridge HS 45.00
Shorewood HS 41.00
Skyview HS 27.50
Puyallup HS 10.50

4A Girl's:

1 Chessey Thomas Lewis and Clark HS 68 70 138
2 Rui Li Kentwood HS 70 70 140
3 Jordan Ferreira Bellarmine Prep. HS 69 73 142
4 Seo Hee Moon Kamiak HS 74 70 144
4 Lauren Sewell Kentridge HS 74 70 144
6 Amanda Beyke Decatur HS 74 71 145
7 Kaitlen Parsons University HS 72 76 148
8 Rachel Choi Kamiak HS 76 75 151
8 Keira O'Hearn Redmond HS 77 74 151
10 Megan Haase Lewis and Clark HS 77 76 153
10 Isabel Chien Newport HS 75 78 153
10 Jenna Speltz Gonzaga Preparatory HS 74 79 153
13 Stacy Blunt Decatur HS 80 74 154
13 Kristen Hansen Mead HS 78 76 154
15 Alexus Song Thomas Jefferson HS 77 78 155
16 Christie Drumm Gig Harbor HS 75 81 156
16 Jen Liedes Olympia HS 76 80 156
16 Kristin Strankman Richland HS 72 84 156
19 Nicole Lomax Newport HS 79 78 157
20 Stephanie Schoeppal Redmond HS 81 78 159
20 Kelly Kennewick Redmond HS 80 79 159
20 Mary McDonald Richland HS 80 79 159
23 Hannah Carmichael Bellarmine Prep. HS 82 78 160
24 Amanda Fairweather Tahoma HS 79 82 161
25 Allie Bordeaux Bellarmine Prep. HS 78 84 162
25 Jamie Kirsila Newport HS 79 83 162
27 Cassie McKinley Shorewood HS 83 80 163
27 Corey Rois Edmonds-Woodway HS 81 82 163
29 Gracie Dyer Bellarmine Prep. HS 84 80 164
30 Megan Wotherspoon Eastlake HS 84 82 166
30 Dana Mydland Eastlake HS 83 83 166
32 Madison Hamm Richland HS 81 86 167
33 Jessica Kent Newport HS 85 83 168
34 Emmie Schwartz Eastlake HS 85 85 170
34 Lindsey Douglas Kentlake HS 83 87 170
34 Amy Verderber Kamiakin HS 78 92 170
37 Jordan Takasugi Wenatchee HS 84 87 171
38 Katie O'Neill Newport HS 82 90 172
39 Haylee Hammons Chiawana HS 84 89 173
40 Gina Ojeda Richland HS 85 93 178

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Bellarmine Prep. HS 85.50
Lewis and Clark HS 80.00
Newport HS 78.50
Redmond HS 72.50
Kamiak HS 69.50
Decatur HS 62.50
Richland HS 54.00
Eastlake HS 27.00

3A Boy's:

1 Scott Kim Hanford HS 70 72 142
2 Tyler Salsbury Enumclaw HS 72 72 144
3 Luke Erickson Peninsula HS 73 72 145
4 Ben Fosnick Lakes HS 75 71 146
4 Tanner Martin Hanford HS 73 73 146
4 Bryce Hobbs Mt Vernon HS 73 73 146
4 Will Whealdon Bainbridge HS 73 73 146
4 Blake Jones Camas HS 72 74 146
9 Daniel Snoey Camas HS 74 73 147
9 Brennan Emory Mt Vernon HS 71 76 147
11 Tyler Kato O'Dea HS 71 77 148
12 Nathan Ferrell Prairie HS 76 73 149
12 John Jordan Timberline HS 74 75 149
14 Bobby Griffin Bainbridge HS 75 75 150
15 Joey McNelis Peninsula HS 76 75 151
15 Eric Gravbrot West Valley HS 75 76 151
15 Kyle Kanda Capital HS 73 78 151
18 TJ Griggs Capital HS 76 76 152
18 Kelly Campbell Auburn Mountain View HS 75 77 152
18 Bradley Harrelson Mt Si HS 75 77 152
18 Jamie Hall Seattle Preparatory 74 78 152
18 Jordan Beals Enumclaw HS 73 79 152
18 Jack Kelly Mt Si HS 73 79 152
24 David Fonua O'Dea HS 79 76 155
24 Chuckie Holyoke Mt Vernon HS 78 77 155
26 Blake Snyder Seattle Preparatory 78 78 156
27 Andrew Spicer Union HS 76 81 157
27 Tyler Hooghe Capital HS 75 82 157
29 Jake Erickson Enumclaw HS 79 79 158
29 Ryan Books Seattle Preparatory 79 79 158
29 Jonny Jonson Kennedy HS 78 80 158
29 Austin Gieger Auburn Mountain View HS 78 80 158
29 Josh Bennett Glacier Peak HS 78 80 158
34 Kyle Schneider Bainbridge HS 78 82 160
34 Alistair Docherty Union HS 77 83 160
36 Nick Thurston Mt Spokane HS 78 84 162
37 Mike Noyes Olympic HS 79 84 163
37 Crawford Leeds Mercer Island HS 79 84 163
39 Collin Wagner Mt Vernon HS 79 85 164
40 Colin Schifferman Bishop Blanchet HS 79 86 165
41 Kameron Lamb West Valley HS 79 87 166
42 Tim Livermore Enumclaw HS 79 88 167
43 Jordan Glidden Kennedy HS 77 93 170

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Hanford HS 85.20
Mt Vernon HS 85.20
Enumclaw HS 76.50
Bainbridge HS 68.70
Camas HS 66.70
Peninsula HS 65.00
Capital HS 59.00
O'Dea HS 46.50
Seattle Preparatory 45.50
Mt Si HS 41.00
Auburn Mountain View HS 30.50
West Valley HS 26.00
Union HS 20.00
Kennedy HS 11.00

3A Girl's:

1 Savana Bezdicek Mt Spokane HS 71 74 145
2 Kristin Tan Holy Names Academy 71 75 146
3 Anna Bourland Bainbridge HS 75 74 149
4 Rachel Lewis Peninsula HS 72 79 151
5 Caitilin Rice Nathan Hale HS 74 78 152
5 Catelyn Webber Bellevue HS 74 78 152
7 Sammie Pless Holy Names Academy 76 77 153
8 Cindy Lim Renton HS 76 78 154
9 Ashley Danforth Eastside Catholic HS 83 72 155
9 Mallory Kent Foster HS 79 76 155
11 Cassie Pless Holy Names Academy 79 79 158
12 Kelly Sweeney Enumclaw HS 83 77 160
13 Taylor Kain-Godoy Hanford HS 80 81 161
14 Chelsea Saelee Mercer Island HS 76 86 162
15 Alayna Herring Sammamish HS 81 82 163
15 Chloe Bartek Columbia River HS 80 83 163
17 Haley Chinn Mercer Island HS 79 85 164
17 Stephanie Soelling Everett HS 79 85 164
19 Torey Schreiner Enumclaw HS 81 85 166
19 Jaden Johnson Kennedy HS 80 86 166
21 Mandy Wittmier Ferndale HS 87 80 167
21 Kayla Jech Union HS 83 84 167
23 Jennifer Steinhilber Lindbergh HS 81 87 168
24 Jody Barhanovich Everett HS 83 86 169
24 Peyton Lunzer Bainbridge HS 83 86 169
24 Kelsey Berg Mt Rainier HS 83 86 169
27 Briawna Brooks Camas HS 86 84 170
28 Anna Elofson West Valley HS 81 93 174
29 Kelsey Aiello Hanford HS 88 87 175
30 Jenni White East Valley HS 88 91 179
31 McKinsey Rodgers Camas HS 89 91 180
31 Sarah Peterson Mercer Island HS 88 92 180
31 Maggie Robinson Mt Si HS 87 93 180
31 Mele Ana Kastner Columbia River HS 87 93 180
35 Maddy Ward Prairie HS 87 95 182
36 Rachel Forrey Kennedy HS 87 97 184
37 Tracy Hare Bonney Lake HS 88 98 186
38 Bri Hadler Hanford HS 89 98 187
39 Arden Phillips Bellevue HS 89 103 192
40 Yun Belex Cheng Union HS 85 DQ DQ

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Holy Names Academy 109.00
Mercer Island HS 59.00
Bainbridge HS 56.00
Enumclaw HS 50.50
Hanford HS 43.00
Everett HS 39.50
Bellevue HS 37.50
Columbia River HS 34.00
Union HS 30.50
Kennedy HS 26.50
Camas HS 22.50

2A Boy's:

1 Connor O'Neill Washougal HS 72 68 140
2 Ryan Wallen Blaine HS 68 74 142
3 Andrew Whalen Ephrata HS 68 76 144
4 Brett Johnson Ridgefield HS 75 71 146
4 James Hiester Bellingham HS 71 75 146
6 Casey Cox Colville HS 74 73 147
6 Drew Cowbrough Colville HS 74 73 147
6 Brad Green Sultan HS 72 75 147
6 Dustan Wilson Mount Baker HS 71 76 147
10 Sam Johnson Burlington-Edison HS 73 75 148
10 Sean Moon Sehome HS 73 75 148
10 Tyler Carlson Clarkston HS 71 77 148
13 Johnny Bardwell Sultan HS 78 71 149
14 Dustin Oshiro Mount Baker HS 71 79 150
15 Zach Buchanan Interlake HS 77 74 151
15 Taylor Hallock Interlake HS 75 76 151
17 Josh Crowe Bellingham HS 77 75 152
18 Hayden Christensen Hockinson HS 79 74 153
18 Mitch Rummer Deer Park HS 78 75 153
18 Steven Rose Bellingham HS 77 76 153
21 Seth Nickerson Tumwater HS 78 76 154
21 Jared Kummer Othello HS 78 76 154
21 Chad Hancock Prosser HS 78 76 154
21 Nick Huff Hockinson HS 78 76 154
21 Beau Scott Washougal HS 77 77 154
21 Kyle Schrader Tumwater HS 77 77 154
27 Trevor Scott Mark Morris HS 76 80 156
28 Ryan O'Mera Sequim HS 76 81 157
28 Nolan Sand Hoquiam HS 73 84 157
30 Wade French Prosser HS 80 78 158
30 Sam Para Othello HS 79 79 158
30 Patrick Sato Interlake HS 77 81 158
33 Andrew Kennedy Interlake HS 79 80 159
33 Chris Collins Blaine HS 76 83 159
35 Luxis Lee Mark Morris HS 80 81 161
35 Austin Arnett Clarkston HS 79 82 161
37 Zack Monroe Tumwater HS 78 84 162
38 Jarred Gomez Hockinson HS 80 83 163
39 Carl Bender Ellensburg HS 79 86 165
40 Sam Reier Sehome HS 80 86 166
40 Jackson Boe Tumwater HS 78 88 166
42 Keynan Fanslow Fife HS 80 87 167
43 Austin Hamilton W F West HS 79 89 168

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Bellingham HS 83.00
Interlake HS 68.50
Washougal HS 67.50
Colville HS 67.00
Sultan HS 61.50
Mount Baker HS 60.50
Blaine HS 52.50
Hockinson HS 42.50
Tumwater HS 40.00
Clarkston HS 35.50
Sehome HS 31.00
Othello HS 27.50
Prosser HS 27.50
Mark Morris HS 19.50

2A Girl's:

1 Alexis Keating Elma HS 70 75 145
2 Cherokee Kim Steilacoom HS 74 74 148
3 Jessica Davis Bellingham HS 74 77 151
4 Lauren Atkinson Burlington-Edison HS 77 76 153
5 Zoei Zbaraschuck Sequim HS 74 80 154
6 Paige Whidbee Pullman HS 81 78 159
6 Jessica Parker Interlake HS 78 81 159
8 Elle Sanders Kingston HS 81 80 161
8 Mary-Grace Jenks Mark Morris HS 81 80 161
10 Kelsey Dutton Deer Park HS 82 85 167
11 Jennifer Sorensen Pullman HS 84 84 168
12 Karli Vernon Black Hills HS 83 86 169
13 Kamri Tapani R A Long HS 89 85 174
14 Karley Wagner Aberdeen HS 86 89 175
15 Brooke Branigan Bellingham HS 85 91 176
16 Nicole Wakabayashi Squalicum HS 89 90 179
17 Devyn Olson Othello HS 93 91 184
18 Danielle Benson Mount Baker HS 92 93 185
19 Hillary Tak W F West HS 94 94 188
19 Megan Johnson Sehome HS 87 101 188
21 Stephanie Swindell Hockinson HS 95 94 189
22 Taylor Sundstrom Aberdeen HS 98 92 190
23 Berkeley Martinez Bellingham HS 97 94 191
23 MacKenzie Ferron Bellingham HS 96 95 191
23 Nicole Sallee Woodland HS 93 98 191
26 Taylor Frizzell Burlington-Edison HS 93 99 192
27 Laura Follis Squalicum HS 96 97 193
27 Sonnie Mitchell Clarkston HS 96 97 193
27 Britney Thurber Fife HS 96 97 193
30 Faith Williams Pullman HS 96 98 194
30 Mariah Crabtree Lynden HS 96 98 194
30 Delaney Towle Othello HS 94 100 194
30 Allie Duff Ephrata HS 93 101 194
34 Kim Duce Sequim HS 95 102 197
35 Ellen Howie Interlake HS 98 103 201
36 Jaylene Gomez Wapato HS 97 108 205
36 Haily Kovacevich Bellingham HS 95 110 205
36 Jamie Reaves Steilacoom HS 94 111 205
39 Skylar Clark R A Long HS 97 109 206
40 Jaclyn Wolf Woodland HS 97 DQ DQ

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Bellingham HS 104.00
Pullman HS 74.00
Burlington-Edison HS 53.00
Steilacoom HS 49.00
Aberdeen HS 46.00
Sequim HS 43.00
Interlake HS 40.50
Squalicum HS 38.00
Othello HS 33.50
R A Long HS 30.00
Woodland HS 22.00

1A Boy's:

1 Zach Wanderscheid Goldendale HS 65 71 136
2 Minwoo Park Highland HS 67 70 137
3 Ross Kukula Ilwaco HS 69 71 140
4 Tyler Barrong Freeman HS 69 73 142
5 Ronnie Harrell Port Townsend HS 69 74 143
6 Calvin McCutchen King's HS 75 69 144
7 Eric Nelson Chimacum HS 74 71 145
8 Dylan Maine Freeman HS 75 72 147
9 Price Coshow King's HS 72 76 148
10 Reid Fredrickson Overlake HS 78 71 149
10 Harrison Glassey Bellevue Christian HS 77 72 149
10 Ryan Kukula Ilwaco HS 75 74 149
10 Patrick Whealdon Ilwaco HS 73 76 149
14 Clark Wilson Ilwaco HS 75 76 151
14 Ryder Lewis Omak HS 73 78 151
14 Ian Gourley Bush HS 73 78 151
17 Jess Wingett Freeman HS 77 75 152
18 Kent Foust Cashmere HS 79 74 153
18 Jacob Doss Seattle Christian HS 74 79 153
20 Jonathan Dang King's HS 78 76 154
20 Willy Scholten Lynden Christian HS 74 80 154
22 Ryan McKinney Freeman HS 77 78 155
22 Anthony Yoder Ilwaco HS 75 80 155
22 Mason Moug Chimacum HS 73 82 155
25 Dillon Emry Bush HS 78 78 156
25 Ryan Newcomb Lakeside HS 76 80 156
27 Rylee Lacolucci Cle Elum/Roslyn HS 80 77 157
27 Sam Fisher Seattle Academy 76 81 157
29 Kyle Spartveit Royal HS 79 79 158
29 Grant Zapara Cedar Park Christian HS 78 80 158
31 Tyler Mckee Friday Harbor HS 80 79 159
32 Shawn Dierick Montesano HS 80 81 161
32 Cody Wells Okanogan HS 80 81 161
32 Tanner Kelley Okanogan HS 80 81 161
35 Ryan Hoff King's HS 79 83 162
36 Jackson Phillips Meridian HS 75 88 163
37 Cody Piper Port Townsend HS 79 85 164
37 Trevor Iverson Royal HS 77 87 164
39 Carson Stroyan Chewelah HS 78 87 165
40 Sean Anderson Port Townsend HS 80 90 170

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Ilwaco HS 143.00
Freeman HS 113.00
King's HS 93.50
Chimacum HS 52.00
Bush HS 41.50
Port Townsend HS 40.50
Okanogan HS 16.00
Royal HS 15.00

1A Girl's:

1 Kelli Bowers Chelan HS 84 70 154
2 Alyssa Maine Freeman HS 80 75 155
3 Alex Howells Cascade Christian HS 84 81 165
4 Arlee Coleman Chewelah HS 83 86 169
5 Victoria Zinsley Forest Ridge HS 84 87 171
6 Jenny Grauberger Port Townsend HS 85 89 174
6 Alyssa Hartman Montesano HS 85 89 174
8 Jerissa Lumansoc King's HS 86 90 176
9 Mackenzie Findlay Bellevue Christian HS 88 89 177
9 Kylie Friedlander Lake Roosevelt HS 84 93 177
11 Lillian Mitchum Highland HS 86 95 181
12 Georgia Wade Charles Wright Acad. 87 95 182
13 Sidney Corliss Seattle Christian HS 92 91 183
13 Melanie Hodge La Center HS 92 91 183
13 Megan Cuomo Friday Harbor HS 92 91 183
13 Brooke Watkinson Montesano HS 87 96 183
13 Kadyn Coltom Cascade Christian HS 87 96 183
18 Claire Lucas Forest Ridge HS 87 100 187
19 Lara Crow Warden HS 92 97 189
20 Sarah Andrews Bellevue Christian HS 94 113 207

WD = Withdrawn, DQ=Disqualified

Team Scoring:
SchoolScore
Cascade Christian HS 26.00
Montesano HS 20.50
Forest Ridge HS 19.00
Bellevue Christian HS 12.50