All other races in Eastern Washington - Spokane, North Idaho News & Weather KHQ.com

All other races in Eastern Washington

Posted: Updated:
>Back to Elections HOME

Mayors

Mayor - City of Ritzville
Glen Stockwell
Linda Kadlec
Harry Schafter

Mayor - City of Colfax 
Norma Becker
David Szambelan

Mayor - Town of Odessa
Doug Plinski
Jan Noble

Mayor - Town of Almira
Elinar Larson
Joyce Mings

 

City Councils

Town of Conconully - Pos. 2
Clarence Fogal
Sam Martin

Town of Conconully - Pos. 5
Dan Motes
Tami J. Cochran

City of Davenport - Pos. 1
James N. Buchanan
Irene Wilkie

City of Davenport - Pos. 2
Mary J. Hollis
Alan Coriell

Town of Elmer - Pos. 4
Donald E. Bonertz
Robert (Bob) Riley

Town of Elmer - Pos. 5
Richard W. Avey
Scott Kentner

City of Omak - At-large
Lew Goebel
Clinton Watts

City of Othello - Pos. 6
Rodney Ramiro Deleon
Dale Wyman
Mark Snyder

City of Tonasket - Pos. 2
Joyce Fancher
Connie Maden

City of Tonasket - Pos. 4
Julianna Griffin
Dennis G. Brown

City of Tonasket - Pos. 5
Jill Vugteveen
Patrick Plumb

City of Chelan - Pos. 5
Peter Rodionoff
Stan Morse
Ron Kehl
Victoria Matthews

City of Bridgeport - Pos. 4
David Borland
Janet Conklin
Michael Knox

Electric City - Pos. 4
Bill Vancik
Birdie Hensley
Margie Townsend

Town of Marcus - Pos. 2
Dan Kinder
Suzanne Richards

City of Moses Lake - Pos. 3
Darrin Jackson
Richard Beeson
Richard Pearce

Town of Northport - Pos. 3
Marge Day
Eldon Kelley

Town of Odessa - Pos. 1
Jack "Santa Clause" Walker
Lois A. Fisher

Town of Odessa - Pos. 2
Ed Hayden
Kim. C. Ramm

City of Pullman - Ward 2,Pos.1
Al Sorenson
Nathan Weller

Town of Rosalia - Pos. 2
Bob Hill
Cheryl Peters

Town of Rosalia - Pos. 3
Ron Hilfiker
Arthur Lund

Town of Rosalia - Pos. 4
Margaret Leonard
Nan Konishi

City of Tekoa - Pos. 7
Larry Hagan
David E. Tysz

Town of Winthrop - Pos. 4
Carol Fontaine
Ron Cramer
Lance Christensen

School Districts

Bridgeport School Dist. - Dit., Pos 1
Linda Zaccanti
Justin Avenell

Chewelah School Dist. - Dir., Dist. 3
Janet Clingaman
Deanna Norvell

Chewelah School Dist. - Dir., Dist. 4
Peter Roesler
Tim Whitley

Chewelah School Dist. - Dir., Dist. 5
Sherri Frizzell
Dale Bundy

Colfax School Dist. - Dir., Dist. 1
Laura Johnson
Alan L. Morgan

Colfax School Dist. - Dir., Dist. 3
Cary D. Hall
Chad S. Maki

Colton School Dist. - Dir., Dist. 3
Mike Reisenhauer
Carol M. Moehrle

Colton School Dist. - Dir., Dist. 4
N. Danette Kriehn
Douglas R. Ligvori

Deer Park School Dist. - Dir., Dist. 1
David Franklin
Joseph Nadeau

Garfield School Dist. - Dir. At-Large, Pos. 2
Ken R. Renstrom
Michael Rose

Grand Coulee Dam Dist.- Dir., Dist. 4
Joette barry
Christopher N. Holeman

Kettle Falls School Dist. - Dist. 4 at-large
Edward D. Johnson
Scott Nielsen

Lake Chelan School Dist. - Dir., Pos. 2
Lynda Foster
Eric Gocke

Lake Chelan School Dist. - Dir., Pos. 4
Thomas L. Clark
Jim Colbert

Okanogan School Dist. - Dir., Pos. 1
Rae Jean Kelley
Joan C. Pfeiffer

Palouse School Dist. - Dir., Dist. 1
Ed Griner
Jill Griffin

Pullman School Dist., Dir., Dist 1
Susan Weed
Daqurii Rock

Othello School District
Guy Graber
William Laing
Robert Simmons

Ritzville School District
Lori Olson
Warren Kragt
Nacny Hille

Rosalia School Dist. - Dir. Dist. 1
Tricia Hereford
Mike VanDalsen

Rosalia School Dist. - Dir., Dist. 4
Michele Brown
Raymond D. Anderson

Newport School District
Gae Lewis
Lynn Kaney
Veronica Douglas

Riverside School District (Pend Orielle Co. & Spokane Co.)
Larry Moskwik
Steven Queener
Jim Fairbanks

Orchard Prairie School District - Pos. 3
Roy Franklin
Ron Ilg
Dan Cutler

Orchard Prairie School District - Pos. 4
Tina Sowl
Lorna St. John
Suzanne Savall

Orchard Prairie School District - Pos. 5
Carol Ann Hollar
Tracy Pierson
Erick Highberg

Chewelah School District 36
Dale Bundy
Leon Green
Sherri Frizzell

Nine Mile Falls School District - Pos. 1
Scott Chaney
Cori Reeves

Wenatchee School District - Bonds
Yes
No

Endicott School Director - Pos. 1
Jerffrey Wold
Greta White
Gary Luft


Fire Protection

Douglas-Okanogan Fire Dist. 15 - Commissioner Pos. 3
Phil Brownlee
Lonnie W. Fenton

Spangle Fire Protection Levy
Yes
No

Stevens Co. Fire Protection  Dist. 4 Pos. 3
Al Voltz
Paul Moore

Stevens Co. Fire Protection  Dist. 5 Pos. 3
Les Schwager
Douglas Falstad

Cemetery Districts

Lincoln Co. Cemetery Dist. 6
Suzi Arndt
Ritch Despain
Bruce Cousins

 Hospital  Districts

Okanogan Co. Dist. 4 - Modernization Bonds
Yes
No

Okanogan Hospital Dist. 4 - Pos. 5
Lael Duncan
Gregory King

Chelan Co. Hospital Dist. 2 - Renovation Bonds
Yes
No

 

Water Districts

Douglas Co. Water Commission - Pos. 2 (E. Wenatchee)
Delvin Schorzman
Howard Laughery
Terry Barnes

Sewer Districts

Loon Lake Sewer Dist. - No. 4
Joan E. Easley
Steve Pehl

 

*Contested races only.

HD DOPPLER 6i
/